0

# Jump / Cutaway Ratio Poll

## Recommended Posts

83,854+300=84,154

181+1=182

84,154/182=462.3
"We didn't start the fire"

##### Share on other sites
84,154+196=84,350

182+0=182

84,350/182=463.46

We're NOT counting intentionals, correct?
I will be kissing hands and shaking babies all afternoon. Thanks for all your support! *bows*

SCS #8251

##### Share on other sites
Quote

78213 +2100 = 80313

175 + 1 =176

80313 / 176 = 456.32

Perhaps a bit of a math error here, since Pat gave his subtotal of cutaways as 165, not 175.

If your number was actually 1 in 2100 jumps, that'd bring the ratio of cutaways to jumps as 483.8:1

All calculations from this point forward being redone would bring the cumulative total to 84350 /172, yielding 490.40

In any event, this means I'm on the brink of statistical imminence. I'll plan on pre-buying beer and also my rigger's requirement.
Every fight is a food fight if you're a cannibal

Goodness is something to be chosen. When a man cannot choose, he ceases to be a man. - Anthony Burgess

##### Share on other sites
80313 + 166 = 80479
176 + 1 = 177

80479 / 177 = 454.68

##### Share on other sites
80479 +470 = 80949
177 + 1 = 178
80949/178 = 454.77

##### Share on other sites
Looks like it got messed up again. Using your numbers, I'm adding in the last two people in. Everyone should now use:

84986/
174
=488.43
I will be kissing hands and shaking babies all afternoon. Thanks for all your support! *bows*

SCS #8251

88,751
176
=504.26

90375
/
179
=
504.89
Johan.
I am. I think.

##### Share on other sites

90375 + 458 = 90833
179 + 0 = 179

90833/179 = 507.45
Every fight is a food fight if you're a cannibal

Goodness is something to be chosen. When a man cannot choose, he ceases to be a man. - Anthony Burgess

##### Share on other sites
90,375+625=91,458

179+3=182

91,458/182=502.52
If you're not living on the edge; you're taking up too much room!

##### Share on other sites
91,458 + 1200 = 92658

182 + 2 = 184

92,658 /184 = 503.5760

Hey, I just uped the average!! Whooo Hoooo
Birdshit & Fools Productions

"Son, only two things fall from the sky."

##### Share on other sites

damn, 3 cutaways in 650 jumps? Whats your secret?

"We didn't start the fire"

##### Share on other sites
92658 + 6100 = 98758

184 + 17 = 201

98758/201 = 491

##### Share on other sites
98758 + 321 = 99079

201 + 1 = 202

99079 / 202 = 490.5

##### Share on other sites
Quote

damn, 3 cutaways in 650 jumps? Whats your secret?

Jump 30; My pack job - Line Twist w/ fired toggle could not get it out.

Jump 31; not my pack job - Tension knot could not clear and putting me into a dive.

Jump 590; my pack job - canopy transfer loose silver handle thingy in freefall; pulled; replaced handle; silver chord thingy a little long; 1000 ft. reserve pops out; pull red handle; enjoy ground rush.
If you're not living on the edge; you're taking up too much room!

Just over 9000
7 Cutaways

##### Share on other sites
99079 + 500 = 99579

202 + 0 = 202

99579 / 202 = 493
The choices we make have consequences, for us & for others!

##### Share on other sites

99579 + 9000 = 108579

202 + 7 = 209

108579 / 209 = 519.52

And myself:

108579 + 330 = 108909

209 + 0 = 209

108909 / 209 = 521.10

##### Share on other sites
108909 +3200 = 112109

209 + 7 = 216

112109 / 216 = 519.02

##### Share on other sites
112109 + 667 = 112776

216+0 = 216

112776/ 216 = 522,1

##### Share on other sites

Definitely body position.

Maybe too many beers the night before.

Or they were jumping a . . . . . .

Stay Safe - Have Fun - Good Luck

The above could be crap, thought provoking, useful, or . . But not personal. You decide.

##### Share on other sites
Quote

112109 + 667 = 112776

216+0 = 216

112776/ 216 = 522,1

Holy Moly

I could really stuff the numbers now.

Twice I did not pull my own cutaway handle!
5 were not planned - but well prepared for!

Hence:

112776 + 2500 = 115276
216+5 = 221

1 : 521.6
Stay Safe - Have Fun - Good Luck

The above could be crap, thought provoking, useful, or . . But not personal. You decide.

bump

##### Share on other sites
bag lock on jump 17....bad body position, bridle wrapped around bag.

112776 + 57 = 11833

216 + 1 = 217

112833/ 217 = 519.98
Holy Moly

49 jumps

1 cutaway

1 in 49

## Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.